China Express

Find and Book Cheap China Express (G5) Flight Tickets

Visa orderlista

Senast uppdaterad den

Boka och få de bästa China Express flygerbjudandena

Shanghai (PVG)Harbin (HRB)
sön 4 okt.
Direkt
G5China Express

Börja från

US$ 132.53

Pris/ Pax

Bok
Harbin (HRB)Shanghai (PVG)
lör 10 okt.
Direkt
G5China Express

Börja från

US$ 195.01

Pris/ Pax

Bok
Shanghai (PVG)Dalian (DLC)
sön 20 sep.
Direkt
G5China Express

Börja från

US$ 198.9

Pris/ Pax

Bok
Shanghai (PVG)Dalian (DLC)
sön 6 sep.
Direkt
G5China Express

Börja från

US$ 200.69

Pris/ Pax

Bok
Dalian (DLC)Shanghai (PVG)
tors 1 okt.
Direkt
G5China Express

Börja från

US$ 210.15

Pris/ Pax

Bok
Dalian (DLC)Shanghai (PVG)
tors 17 sep.
Direkt
G5China Express

Börja från

US$ 212.04

Pris/ Pax

Bok
Xi'an (XIY)Shanghai (PVG)
tors 15 okt.
Direkt
G5China Express

Börja från

US$ 239.9

Pris/ Pax

Bok
Chongqing (CKG)Shanghai (PVG)
sön 6 sep.
Direkt
G5China Express

Börja från

US$ 338.71

Pris/ Pax

Bok
Shanghai (PVG)Chongqing (CKG)
ons 2 sep.
Direkt
G5China Express

Börja från

US$ 339.73

Pris/ Pax

Bok
informationVänligen notera att priserna som anges på denna sida kanske inte är uppdaterade och kan ändras utan föregående meddelande. Vi strävar efter att erbjuda den mest exakta och aktuella informationen.

China Express Flyginformation

Exklusiva flygerbjudanden

Shanghai - Harbin, US$ 132.53

Mest populära rutter

Shanghai - Dalian

Mest populära flygplats

HAK

Månad med lägsta pris

sep

Totalt antal destinationer

34

China Express Economy Seat Image
China Express Attendant Image
China Express Fleet Image
China Express Privilege Program Image
China Express Economy Seat Image

Information om China Express

Att lära känna ditt flygbolag innan du flyger är alltid ett klokt val. Det hjälper dig att resa med trygghet och veta exakt vad du kan förvänta dig. China Express är ett regionalt flygbolag som har trafikerat inrikes och internationella rutter sedan 2006, med huvudkontor i Kina. Inom hela flygbranschen är China Express officiellt känt genom sin IATA-kod (G5) och sin ICAO-kod (HXA), de standardidentifierare som används för bokningar, incheckning och flygspårning världen över. Nedan hittar du alla viktiga uppgifter, från koder och rutter till centrala fakta, för att hjälpa dig att planera och boka din nästa resa med full trygghet.

Företagsnamn
China Express Airlines Co., Ltd.
IATA-kod
G5
ICAO-kod
HXA
Ruttyp
Inrikes och internationell
Transportörtyp
Regionalt flygbolag
Huvudkontor
Kina
Första flygplan
Airbus A310
Populärt flygplan
Bombardier CRJ900
Grundläggningsår
2006
Verkställande direktör
Wu Longjiang
Första flygrutt
CKG - KWE

Nav och verksamhet

China Express trafikerar inrikes och internationella flyg från sitt huvudsakliga nav på Chongqing Jiangbei internationella flygplats (CKG), med huvudkontor i Kina. Den fullständiga listan över destinationer och aktuella tidtabeller finns tillgänglig när du söker efter ett flyg på Airpaz.

Utmärkelser och erkännanden

China Express har fått erkännande i hela branschen för sitt engagemang för hög kvalitet. Följande utmärkelser speglar detta anseende:

  • Bombardier Regional Comprehensive Award for Overall Reliability of Airlines in the Asia-Pacific region in 2014

Kolla China Express flygschema

Flyg nummer.FlygplansmodellAvgårAnländerAvgångsstadAvgångsflygplatsAnkomststadAnkomstflygplats
G59281-09:45
12:30
FuzhouFOCChongqingCKGSe priser
G56204-10:30
13:00
FuzhouFOCChongqingCKGSe priser
G58334-12:15
13:50
ShanghaiPVGQingdaoTAOSe priser
G55006-15:30
18:20
FuzhouFOCChongqingCKGSe priser
G56474-21:10
22:40
ShanghaiPVGQingdaoTAOSe priser
G58116-21:25
00:15
FuzhouFOCChongqingCKGSe priser
G55092-21:55
00:05
ChangshaCSXTaiyuanTYNSe priser
G58336-22:40
00:05
ShanghaiPVGQingdaoTAOSe priser

Varför resenärer väljer Airpaz för China Express flygbokningar

Vi tycker att det ska vara lika roligt att planera din resa som själva resan. Miljontals resenärer världen över litar på Airpaz för en smidig och budgetvänlig bokningsupplevelse. Här är vad du får när du bokar med oss:
  • Snabb och enkel sökning: Filtrera och jämför flyg baserat på pris, tidtabell, varaktighet och mellanlandningar – allt i en enda sökning.
  • Enkla tillval: Lägg till incheckat bagage, välj din sittplats, förbeställ måltider eller skaffa reseförsäkring för din flygresa.
  • Alternativ för biljettklasser: Letar du efter lite extra lyx? Vi erbjuder ett urval av biljettklasser från ekonomi till första klass för en mer premium flygupplevelse.
  • Flera betalningsmetoder: Välj bland kredit-/betalkort, banköverföringar, PayPal, e-plånböcker och många populära lokala betalningsalternativ.
  • Smidig biljettbekräftelse: Få din bokningsbekräftelse och din biljett levererad direkt till din e-postinkorg efter att betalningen är genomförd.
  • Global kundsupport: Vårt flerspråkiga kundsupportteam är redo dygnet runt, alla dagar, för att hjälpa dig med bokningsändringar, avbokningar eller andra frågor.
  • Exklusiva app- och medlemskampanjer: Njut av specialerbjudanden skapade för Airpaz-medlemmar och rabatter som endast finns i appen.
  • Exceptionellt värde: Vi säkrar exklusiva erbjudanden och speciella kampanjpriser för att låta dig få ut det mesta av din resebudget.

Tips för att hitta billiga China Express flyg på Airpaz

Vill du spara ännu mer på din resebudget? Följ dessa smarta bokningstips för att få ut mesta möjliga av varje resa på Airpaz:
  • Boka i förväg: Biljettpriserna brukar stiga när avresedagen närmar sig. Satsa på att boka 4–8 veckor i förväg för att få de bästa erbjudandena och priserna.
  • Var flexibel med datum: Använd Airpaz kalendervy för att jämföra biljettpriser över flera datum.
  • Flyg mitt i veckan: Flyg på tisdagar och onsdagar erbjuder vanligtvis billigare priser än helgflyg.
  • Jaga kampanjer: Kolla regelbundet Airpaz -sida och -sida efter kampanjkoder och tidsbegränsade China Express-erbjudanden.
  • Undvik högsäsonger: Skolloven, helgdagar och högtider driver upp biljettpriserna — res under lågsäsong för att spara mer.
  • Boka tillsammans och spara: Boka ditt flyg och ditt boende i en och samma bokning för att ta del av större besparingar.
  • Betala med Airpaz-appen: Exklusiva kampanjkoder i appen och rabatter endast för medlemmar är ofta det bästa sättet att få de lägsta flygpriserna.

Så bokar du ett flyg på Airpaz

Följ dessa enkla steg för att boka ett China Express flyg på Airpaz:
  1. Besök Airpaz.com eller öppna Airpaz-appen, välj sedan Flyg.
  2. Ange din avreseort (t.ex. Kuala Lumpur) och destination (t.ex. Bali, Singapore eller Bangkok).
  3. Välj ditt resedatum och antal passagerare.
  4. Tryck på Sök för att se tillgängliga flyg.
  5. Använd filter som pris, avgångstid eller varaktighet för att hitta det bästa alternativet och välj sedan ditt föredragna flyg.
  6. Fyll i passageraruppgifterna exakt så som de visas på ditt pass eller ID-kort (fullständigt namn, födelsedatum, nationalitet och kontaktuppgifter).
  7. Lägg till tillval vid behov, såsom bagage, val av sittplats, måltider eller reseförsäkring.
  8. Granska dina bokningsuppgifter.
  9. Välj en betalningsmetod (kredit-/betalkort, banköverföring, PayPal eller delbetalning).
  10. Slutför din betalning — din e-biljett kommer att skickas till din e-post och finnas tillgänglig i appen.

Vanliga frågor om China Express

Erbjuder China Express bagage allowance?
Ja, China Express erbjuder bagageutrymme för Inrikes & Internationell flyg. Detaljerna varierar beroende på biljettyp och destination. Du kan se bagagedetaljer på Airpaz under bokningen.
Erbjuder China Express webb-/online-incheckning? När öppnar den?
Ja, China Express erbjuder online-incheckning via webbplatsen. Du kan checka in 24 timmar innan ditt planerade flyg.
Hur många rutter erbjuder China Express?
China Express erbjuder 104 rutter, vilket ger dig flera alternativ för din resa.
Vilka är de mest populära inrikes rutterna som erbjuds av China Express?
flyg från Shenzhen till Chengdu, flyg från Shenzhen till Harbin, flyg från Jinan till Shenzhen är de mest populära inrikesrutterna som erbjuds av China Express.
Vilka är de mest populära internationella rutterna som erbjuds av China Express?
flyg från Chongqing till Vientiane, flyg från Vientiane till Chongqing är de mest populära internationella rutterna med China Express, valda av resenärer för utlandsresor och globala äventyr.
Vilka är de mest populära landdestinationerna som erbjuds av China Express?
flyg till Laos, flyg till Kina är de populära landdestinationerna som trafikeras av China Express.
Vilka är de mest populära stadsdestinationerna som trafikeras av China Express?
flyg till Beijing, flyg till Yantai, flyg till Jinan är de populära stadsdestinationerna som trafikeras av China Express.
Vilka är de mest populära flygplatsdestinationerna som tillhandahålls av China Express?
Hur bokar jag ett flyg med China Express på Airpaz?
För att boka ett flyg med China Express på Airpaz, besök airpaz.com eller öppna Airpaz-appen, ange avgångs- och destinationsstäder, välj resdatum och sök efter tillgängliga flyg. Välj det flyg du föredrar, fyll i passageraruppgifter och lägg till valfria tilläggstjänster som incheckad bagage, val av säte eller reseförsäkring. Välj betalningsmetod, slutför bokningen och ta emot din e-biljett via e-post och på sidan Beställningar på Airpaz.
Vilka betalningsmetoder accepterar Airpaz för China Express-bokningar?
Airpaz stöder över 100 betalningsmetoder för alla bokningar, inklusive China Express-flyg. Alternativen inkluderar kredit- och betalkort, banköverföringar, virtuellt konto, digitala plånböcker, PayPal och kontantbetalning i kassan.
Var är China Expresss huvudnav?
China Expresss huvudnav är flyg till Haikou Meilan internationella flygplats, varifrån de flesta flyg opererar. För mer information kan du kolla informationssidan för flyg till Haikou Meilan internationella flygplats på Airpaz.
Hur lägger jag till extra bagage på min China Express-bokning?
Du kan lägga till incheckad bagage direkt när du bokar din China Express-biljett på Airpaz, och det är alltid billigare än att betala på flygplatsen. Har du redan bokat? Inga problem! Gå till Beställningar-avsnittet i Airpaz-appen eller på webbplatsen för att lägga till eller uppgradera ditt bagage när som helst.
Vilka dokument behöver jag ta med till mitt China Express-flyg?
För inrikesflyg räcker ett giltigt identitetskort eller pass. För utrikesflyg behöver du ett pass som är giltigt i minst 6 månader efter resdatumet, plus eventuella viseringar som krävs för din destination. Se till att namnet på din biljett stämmer exakt överens med ditt identitetsdokument.
När är bästa tid att hitta billiga China Express-biljetter?
Flyg mitt i veckan (tisdag till torsdag) är vanligtvis de mest prisvärda. Försök undvika perioder med hög efterfrågan som skollov, stora helgdagar, festliga perioder och långa helger.
Erbjuder Airpaz kampanjflyg med China Express?
Ja, Airpaz kör regelbundet flygkampanjer och exklusiva erbjudanden för China Express-rutter. Gå till sidan Kampanj eller Erbjudanden på Airpaz för att se vad som finns tillgängligt just nu.
Kan jag boka om eller få återbetalning på min China Express-biljett på Airpaz?
Ja, det kan du. Logga in på ditt Airpaz-konto, öppna Beställningar, välj den bokning du vill ändra och klicka sedan på Boka om eller Återbetalning och följ stegen. Om du är berättigad (och eventuella avgifter) beror på din biljetttyp — kampanjpriser har ofta strängare regler, medan flexibla priser tillåter enklare ändringar.
Vad händer om China Express ställer in mitt flyg?
Om China Express ställer in ditt flyg kan du beroende på flygbolagets policy kanske boka om eller begära återbetalning. Gå bara till Beställningar i Airpaz-appen eller på webbplatsen, eller kontakta vårt Kundsupport-team.
Hur många timmar före avgång bör jag anlända till flygplatsen för China Express-flyg?
Vi rekommenderar att du anländer till flygplatsen minst 3h 0m före din planerade avgång för att ha tillräckligt med tid för incheckning, bagageinlämning och säkerhetskontroll.

Fler rekommenderade flyg med China Express

Populärt resmål efter Kontinent

Populärt resmål efter Land

Airpaz Flygbolagspartner

Cebu Pacific Logo ImagesPhilippines AirAsia Logo ImagesThai AirAsia Logo ImagesPhilippine Airlines Logo ImagesThai Lion Air Logo ImagesWings Air Logo ImagesIndonesia AirAsia Logo ImagesAirAsia Logo ImagesThai Vietjet Air Logo ImagesVietjet Air Logo ImagesBatik Air Malaysia Logo ImagesLion Air Logo ImagesThai Airways Logo ImagesBatik Air Logo ImagesSuper Air Jet Logo ImagesCebgo Logo ImagesJeju Air Logo ImagesNok Air Logo Images
Se alla flygbolagspartners

Varför måste du resa med Airpaz

Förenkla din bokningsupplevelse

Förenkla din bokningsupplevelse

Känn flexibiliteten och enkelheten genom hela bokningsprocessen

Brett urval av reseprodukter

Brett urval av reseprodukter

Njut av dina minnesvärda stunder med miljontals förmånliga flyg och boenden

Exklusivt erbjudande varje dag

Exklusivt erbjudande varje dag

Olika dagliga kampanjer med konkurrenskraftigt pris för alla resenärer

Onlinebokningsexpert

Onlinebokningsexpert

Tillsammans med våra trovärdiga partners har vi uppfyllt otaliga resenärers behov sedan 2011

Tillgiven kundsupport

Tillgiven kundsupport

För att ge bästa möjliga hjälp är vår kundsupport tillgänglig 24/7 på ditt lokala språk

Världens lokala bokningsspänning

Världens lokala bokningsspänning

Stressfri bokningsupplevelse med lokal betalning, valuta och språk